2011.03.22 - A realizmus
2011.03.22. 19:08
A realizmus
A realizmus az irodalomban és a képzőművészetben megjelent stílusirányzat. Elnevezése Gustave Courbet 1855-ös párizsi festészeti kiállításából ered, melynek címe „A realizmus” volt. Az irodalomban az 1830-as években jelent meg először (Stendhal: Vörös és fekete – 1830), egy időben a romantikával, annak ellenpólusaként.
Courbet: A festő műterme (1855)
Az egyetlen párhuzam a két stílusirányzat között, hogy mindkettő csalódott a felvilágosodás eszméiben és az abban felnövő társadalomban. Míg a romantikusok ebből a helyzetből a szép múlt (antik, de főleg a középkor), az idilli, álombéli világ felé fordultak, addig a realisták szembe fordultak saját korukkal.
Mindezektől függetlenül nem beszélhetünk kizárólagosan realista művekről (részint mert maguk az alkotók sem tudták 1855-ig, hogy ők realisták), a regényekben ugyanis keveredett a realizmus és a romantika. A nagyobb arány dönti el, hogy realista vagy romantikus regényről van-e szó.
A realisták célja az ember és a társadalom minél hitelesebb ábrázolása volt. Ennek köszönhetően stílusuk tárgyilagos, higgadt, nélkülözi a túldíszítettséget. Részletezően feltárja az eseményeket, személyeket (sőt, sokszor megtörtént eseményeket dolgoznak bele a regényekbe), megmutatva azok jellemzőit. Fontos, hogy ezt mindenféle bírálat nélkül teszik.
Fontos hozománya a realizmusnak a lélekrajz, azaz a szereplők lelki világának a feltárása, mely segít a valóság megragadásában. Ebből alakult ki a lélektani regény.
A másik sajátosság a tipikus helyzetek, események, szereplők megjelenése. Itt ezek általánosan jellemző sajátosságait, általános érvényű tartalmát emeli ki az író.
Megjelenik ennek az ellentéte, a különc szereplő is, aki a társadalomtól elkülönült figura, szélsőségesen egyedi vonásokkal megrajzolva
A kor legjelentősebb realista írói közé tartozik a francia Stendhal (Vörös és fekete), Balzac (Goriot apó), Flaubert (Bovaryné), az angol Dickens (Szép remények), és az orosz Gogol (A köpönyeg), Tolsztoj (Anna Karenina) és Dosztojevszkij (A Karamazov testvérek).
|